מוקד סיוע ללא תשלום  5711* info@avivshoa.co.il

englishlogo aviv for holoacaust survivor
מוקד סיוע ללא תשלום  5711*  info@avivshoa.co.il

הכרה במחלות נוספות לפי מעגל הרדיפה

ניצולי שואה רבים זכאים להכרה במחלות נוספות ולהעלאת אחוזי הנכות עקב כך!

ניצולי שואה אשר מקבלים קצבה חודשית מהרשות לזכויות ניצולי השואה (לפי חוק נכי רדיפות הנאצים למי שעלה עד 10.1953, או כמקבלי קרן סעיף 2 של ועידת התביעות אשר מקבלים השלמה חודשית מהרשות, או כיוצאי מחנות וגטאות לפי חוק ההטבות, או כמקבלי קיצבה לעובדי כפיה/ ילדים שהתלוו לעבודות כפיה), עשויים להיות זכאים להכרה במחלות נוספות הנובעות מן הרדיפות והם אינם מודעים לכך. 

ועדה מקצועית בראשות פרופ' שני אשר מונתה בעקבות דו"ח וועדת דורנר בדקה לפני מספר שנים את הקשר בין מספר מחלות לבין השואה וקבעה קריטריונים לקשר זה, בעקבות כך ניתן לבקש הכרה במחלות אלו בהתאם לקריטריונים. ישנן מחלות בהן יש משמעות לשנה בה פרצה המחלה, וכן מחלות בהן יש הבדל בין מעגל ראשון למעגל שני לצורך הכרה או גובה אחוזי הנכות. ולכן, יש חשיבות למעבר ממעגל שני למעגל ראשון, למי שיכול לעשות זאת.
מעגל ראשון: מי ששהה במחנה, גטו, מסתור או זהות בדויה תחת כיבוש ישיר. בשנים האחרונות הוכר למעגל הראשון גם מי שהיה עובד כפיה או התלווה לעובד כפיה, או שהה בעיר יאסי, לרבות עוברים. במחלת השיטיון (דמנציה) ובמקרים מסויימים גם ירידה קוגנטיבית יוכרו רק ניצולים מהמעגל הראשון. שינויים בקביעת אחוזי הנכות בוועדות הרפואיות בין המעגל הראשון למעגל השני ניתן למצוא גם בקריטריון שנת גילוי המחלה במחלות לב, סכרת ויתר לחץ דם, באחוז הנכות הנקבע בשברים אוסטיאופורוטיים, ובהכרה במחלות עור, פרקים ועמוד שדרה.
מחלות בהן אין השפעה למעגל הרדיפה:
סרטן (המעי הגס, החלחולת והריאות).
תגובה נפשית לרדיפות.

מומלץ למי שחולה באחת ממחלות אלו, לברר את הקריטריונים הספציפיים להכרה בהן ובהתאם, להגיש בקשה להכרה במחלה. במידה ויוכר, אחוזי הנכות יעלו, והקצבה החודשית תעלה בהתאם. ניתן להיעזר בעמותת אביב לניצולי השואה לצורך הגשת בקשה.

כמו כן, למי שהוכר בחוק נכי רדיפות הנאצים, וסווג כמעגל שני, אך היה ביאסי או עבד בעבודות כפיה/ נלווה לעבודות כפיה, וסובל ממחלה בה יש הבדל בין מעגל ראשון למעגל שני (כמפורט לעייל), מומלץ לבקש הכרה כמעגל ראשון (בצירוף סיפור העובדות המשייך אותו למעגל ראשון). גם בעניין זה ניתן להתייעץ עם עמותת אביב לניצולי השואה.

למידע נוסף לחץ כאן או פנה לעמותת אביב לניצולי השואה בטלפון 072-2424404

Call Now

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן