לסיוע ללא תשלום   5711* info@avivshoa.co.il

לסיוע ללא תשלום 5711*  info@avivshoa.co.il

טור דעה


הארץ
 | דעות                   

ניצולי השואה חוו עשור של שיפור, ברגע האחרון

אביבה סילברמן

כ–200 אלף ניצולי שואה חיים כיום בישראל. עבור אלפים רבים מהם, בישר העשור האחרון על שינוי משמעותי בזכויות שמגיעות להם בארץ ובעולם. בעשור זה אלפי ניצולי שואה נחלצו מחיים בדוחק והם חיים כיום בכבוד, בזכות ולא בחסד. זה 27 שנים שאני נאבקת לשיפור חייהם של ניצולי השואה בישראל. את עמותת "אביב" לניצולי השואה ייסדתי ביולי 2007, לאור החזון: כל ניצול שואה חי בכבוד וברווחה. עד כה הצלחנו לסייע ליותר מ–65 אלף ניצולי שואה למצות את זכויותיהם בארץ ובעולם, ללא כל תשלום, ולשפר את חייהם. היום העמותה היא חוד החנית בעשייה החברתית למען זכויות ניצולי השואה.

בשנים הראשונות לפעילותי התוודעתי לקשיים שעומדים בדרכם של ניצולי השואה למימוש זכויותיהם. הם לא קיבלו מידע על מכלול הזכויות שמגיעות להם בארץ ובעולם ונתקלו בחסמים ביורוקרטיים ובמערכת אטומה לצרכיהם, שמנעה מהם את מימוש זכויותיהם. כאבתי יחד עמם את היחס המשפיל שקיבלו דווקא מהגופים שאמורים היו להעניק להם שירות ותמיכה. המדינה הקשיחה את לבה בפניהם והעבירה אותם מסכת השפלה וייסורים עבור כל זכות או הטבה שהגיעו להם על פי חוק.

בעשור האחרון חל שינוי מבורך, אותו ניתן לייחס לרוח החדשה שהפיח יאיר לפיד במשרד האוצר, כאשר דחף לשינוי בסדרי עדיפויות ולהקצאת מיליארד שקלים כתוספת תקציבית לרשות לזכויות ניצולי השואה. גם דו"ח ועדת דורנר תרם את השפעתו, וכן השינוי המהותי ביחס ובשירות שמעניקה הרשות לזכויות ניצולי השואה לניצולי השואה בישראל. לפיד הרחיב את מעגל הזכאים לרנטה לפי חוק נכי רדיפות הנאצים (נר"ן) מכוח הסכם השילומים עם גרמניה, שכולל כיום גם את יוצאי מערב אירופה וגרמניה, והשווה תנאים לניצולי שואה שמקבלים רנטה מוועידת התביעות וקצבה לפי חוק ההטבות. רשימת המחלות המוכרות הורחבה ואלפי ניצולים הצליחו להגדיל את הקצבה החודשית מהאוצר.

לפיד עשה צעד נוסף לשיפור מצבם של עשרות אלפי ניצולים, שעלו לישראל אחרי אוקטובר 1953 (המועד הרלוונטי לרנטה לצורך קבלת נר"ן) ופתח עבורם מסלול חדש של מענק שנתי בגובה 3,975 שקלים, ופטור מתשלום תמורת תרופות בסל הבריאות. אמנם, לא מדובר בקצבה חודשית, אך זהו צעד משמעותי לעשרות אלפים שעד אז המדינה לא הכירה בהם כבניצולי שואה.

אין לנו עשור נוסף לשפר את המצב. מה שלא נספיק לעשות עבור הניצולים בשנה הקרובה ייזכר לנו, כחברה, לדיראון עולם

את המהפך שהוביל לפיד המשיך גם שר האוצר משה כחלון, שייזכר כמי שהרחיב באופן משמעותי את אוכלוסיית מקבלי הקצבאות לאלפי ניצולים נוספים, הוסיף מענק רבעוני של 2,500 שקלים לניצולים שמקבלים רנטת בריאות מגרמניה, קבע כי לאלמנים ואלמנות של ניצולים תשולם קצבה חודשית לכל ימי חייהם והרחיב את מעגל מקבלי המענק השנתי גם ליוצאי מרוקו, אלג'יריה ועירק. השר כחלון שם דגש על המשך שיפור השירות והנגשת הזכויות. ואכן, בשנים האחרונות ניכר

שיפור רב בעבודת הרשות לזכויות ניצולי השואה: זמן הטיפול בבקשות התקצר, מערכת המחשוב שודרגה והשירות התייעל באופן משמעותי.

בעשור זה ניכר שיפור ביחס לניצולי השואה גם מצד ועידת התביעות, ממשלת גרמניה וממשלות נוספות. ועידת התביעות הפועלת מארה"ב הרחיבה את מעגל הזכאים לקצבה רבעונית בסך 1,338 אירו, הוסיפה מענק חד פעמי חדש בסך 2,500 אירו לניצולים שילדותם נגזלה מהם ולילדי הקינדרטרנספורט. היא הרחיבה את הקריטריונים למענק קרן סיוע — פיצוי חד פעמי בסך 2,556 אירו לניצולי שואה שאינם מקבלים קצבה חודשית.

ממשלת גרמניה הרחיבה את רשימת הגטאות המוכרים, החלטה שבזכותה משולמות עוד אלפי רנטות — הן רנטות בריאות לחלק מהניצולים, שעלו אחרי 1953 ולא קיבלו עד כה רנטת בריאות, והן רנטות סוציאליות בגין עבודה בגטו, וכן פיצוי רטרואקטיבי ומענק חד פעמי מגרמניה על עבודה ללא כפייה בגטו. בחודשים האחרונים ממשלת גרמניה הגיעה להסכם עם ישראל על תשלום תגמול חודשי שנע בין 100 ל–400 אירו, לניצולי שואה שמקבלים רנטת בריאות חודשית מגרמניה (BEG) ונפתחו אפיקי פיצויים שונים גם בפולין, צרפת והולנד.

אין ספק כי חייהם של אלפי ניצולי שואה השתפרו לאין ערוך בעשור האחרון, אך חובה עלינו לזכור, כי המשימה לא תמה. גילם הממוצע של ניצולי השואה הוא 84 וכ–14 אלף ניצולים הולכים לעולמם מדי שנה. רבים מהניצולים אינם מודעים לכל הזכויות שמגיעות להם, או מתקשים למצותן. חשוב לזכור שעדיין ישנן עוולות היסטוריות כלפי ניצולי שואה שעלו לארץ אחרי 1953 שצריך לתקן. עשרות אלפי ניצולי שואה עדיין חיים בעוני והזמן אוזל. אין לנו עשור נוסף לשפר את המצב. מה שלא נספיק לעשות עבור הניצולים בשנה הקרובה ייזכר לנו, כחברה, לדיראון עולם.

עו"ד סילברמן היא מייסדת עמותת אביב לניצולי השואה

Call Now

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן